W każdej pracy może zdarzyć się nagana. Jest to właściwie najłagodniejsza forma kary dla pracownika. Pracodawca może dać naganę po to, aby uświadomić pracownikowi, że jego postępowanie jest niewłaściwe, a także wymaga poprawy. Taką karę może otrzymać, na przykład przedstawiciel handlowy. Okazuje się, że form nagany jest kilka. Dostać możemy naganę ustną za przewinienie mniejsze, kiedy spóźnimy się do pracy, czy też zapomnimy o tym, żeby odbić kartę obecności.
Zdecydowanie bardziej surową opcją jest nagana z wpisem do akt. Tę można otrzymać, kiedy w jakiś sposób złamiemy regulamin w trakcie pracy, czy też nie będziemy trzymać się stosownych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy o tym, że pracodawca może w ciągu czternastu dni wybrać i nałożyć na nas stosowną według siebie karę za konkretne przewinienie. Naganę możemy otrzymać też wtedy, kiedy nie będziemy stosować się do przepisów przeciwpożarowych. Stwarzanie zagrożenia jest niebezpieczne też dla innych pracowników.
Karę otrzymamy także wtedy, gdy nie usprawiedliwimy nieobecności w pracy. Powinniśmy pamiętać o tym, że taką sytuację należy jak najszybciej zgłaszać swojemu pracodawcy, niezależnie od tego, co jest przyczyną naszej nieobecności. Ważne jest to, że pracodawca nie może nałożyć na nas kary i nie poinformować nas o tym. W końcu, my także mamy prawo do tego, aby odwołać się od nałożonej na nas kary. To bardzo istotne, aby zawsze znać swoje prawa, ale też i obowiązki. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji.
Opublikowano: dzisiaj
PKO Bank Polski
mazowieckie / Warszawa, Grójecka 17
Opublikowano: dzisiaj
PKO Bank Polski
świętokrzyskie / Kielce, Sienkiewicza 33/35