Stawki czyli ile zarabia przedstawiciel?

26 kwietnia 2013
przez

Na jakie stawki mogą liczyć przedstawiciele? Wszystko zależy od regionu i branży w której specjalizuje się firma. Większe zapotrzebowanie na towar wiąże się z większą sprzedażą, ta przekłada się bezpośrednio na zyski, zyski na płacę, płaca na motywację i tak dalej. Minimalny zarobek przedstawiciela handlowego kształtuje się w granicy 1000 złotych bez premii. W branży handlowo- usługowej zarobki dochodzą do 4000 netto.

Najniższe stawki najczęściej dotyczą branży spożywczej- wyższe wykształcenie nie jest tam wymagane, najwyższe natomiast branży farmaceutycznej, medycznej i technicznej. Pracujący w branży spożywczej może zarobić od 3000-7000 złotych, na tym samym stanowisku w branży farmaceutyczno- medycznej stawki kształtują się od 3500-6000 złotych. Stawki dla przedstawicieli w zakresie finansów wynoszą od 3000-7000. Najlepiej kształtują się stawki w branży technicznej od 6000-13000 złotych. Podane stawki dotyczą wynagrodzenia podstawowego do którego doliczane są premie i pozostałe dodatki. Wynagrodzenie prowizyjne może być nawet kilkakrotnie wyższe od podstawy.

Wysokie stawki związane są z odpowiedzialnością finansową spoczywającą na sprzedawcy. Kwoty jakimi obracają handlowcy, w rozliczeniu rocznym dochodzą do 2-3 mln złotych. Wysokość wynagrodzenia jest w znacznej mierze związana z wielkością firmy oraz jej kapitałem. Osoby zatrudnione w polskich przedsiębiorstwach zarabiają średnio 1000 złotych mniej od swoich kolegów zatrudnionych w firmach zagranicznych.

Poza Warszawą najwyższe stawki przedstawicieli handlowych zanotowano w Gdańsku w województwie pomorskim oraz wielkopolskim.

Napisz komentarz

Najnowsze oferty pracy:

Więcej ofert pracy

Gdzie jeszcze rekrutują?