Kontrola w pracy czy całkowite zaufanie pracownikowi – co jest lepsze?

16 kwietnia 2021
przez

Każda firma ma zupełnie inny system pracy. W wielu miejscach przełożeni chcą sprawować pieczę nad wszystkim, co dzieje się w poszczególnych działach, w innych pracownicy mają znacznie większą swobodę. Co jest lepsze?

Praca przedstawiciela handlowego wymaga dużej dozy samodzielności. Pracownik przede wszystkim musi skupiać się na zrealizowaniu założonego planu. To właśnie w tego typu zawodach pracodawca musi zaufać swojemu pracownikowi. To jednak nie oznacza, że go w ogóle nie kontroluje. Często sprawdza po prostu comiesięczne raporty przygotowywane przez poszczególne osoby.

Kontrola czy zaufanie?

Wszystko zależy od zespołu pracowników. Jeżeli pracownicy będą odpowiednio zmotywowani, to wykonają poszczególne obowiązki z chęcią, a przede wszystkim sami będą ich pilnować. Niezwykle ważny jest w tym przypadku system motywacyjny, a zatem związany również z premiami. To właśnie w przedsiębiorstwach, gdzie jest on stosowany, występuje znacznie mniej problemów z pracownikami, a przede wszystkim wykonywaniem przez nich obowiązków. Jeżeli ich wynagrodzenie składa się z podstawy, a także prowizji od sprzedaży, wtedy chętniej wykonują oni powierzone im zadania.

Pracodawcy zawsze powinni jednak czuwać nad pomyślnością wykonania poszczególnych zadań i projektów. Muszą zatem skupić się na tym, żeby pracownicy dostarczali im właściwe raporty, co na pewno również zmotywuje ich do działania.

Napisz komentarz

Najnowsze oferty pracy:

Więcej ofert pracy

Gdzie jeszcze rekrutują?