Poznaj różnice między podaniem o pracę, a listem motywacyjnym

16 kwietnia 2018
przez

Kiedy jesteś zainteresowany konkretną firmą, jednak ta aktualnie nie prowadzi naboru, wtedy należy jej dostarczyć podanie o pracę. Ten dokument ma bardziej skrótową formę, niż sam list motywacyjny. Dlatego właśnie nieuzasadnione jest to, aby tych dwóch nazw używać zamiennie. Dotyczy to również osób, które aplikują na stanowisko przedstawiciela handlowego.

Kiedy dostarczamy poszczególnie dokumenty? Tak jak już zostało napisane powyżej, podanie o pracę przynosimy do firmy w momencie, gdy ta nie prowadzi naboru, natomiast list motywacyjny tworzy się w odpowiedzi na konkretną ofertę. W nim należy umieścić na przykład informację dotycząca tego, skąd dowiedzieliśmy się o tym, że trwa nabór na dane stanowisko. Również cel, w jakim piszemy jest istotny.

Otóż list motywacyjny należy dostarczyć wtedy, kiedy jesteśmy pewni tego, że chcemy uczestniczyć w rekrutacji, a ta składa się bardzo często z kilku etapów. Podanie o pracę wyróżnia się tym, że pracodawca może odezwać się do potencjalnego kandydata nawet po długim czasie, kiedy zwolni się dane stanowisko. W tym drugim dokumencie ważne jest to, aby nie przesadzić z ilością informacji.

Takie podanie ma raczej ogólny charakter i jest bardziej oficjalne. Najbardziej istotne elementy można zawrzeć nawet w kilku zdaniach. Cała treść musi być wyczerpująca. W momencie, gdy tworzymy ten dokument powinniśmy zawsze w nim dane dotyczące tego, dlaczego sądzimy, że jesteśmy w stanie podjąć się konkretnego stanowiska. Wszelkie błędy w podaniu powinny zostać wyeliminowane już na samym początku. Nawet literówki mogą zostać źle odebrane przez potencjalnego pracodawcę.

Napisz komentarz

Najnowsze oferty pracy:

Więcej ofert pracy

Gdzie jeszcze rekrutują?